Loading

چند لحظه ...
کتاب شیر سیاه

کتاب شیر سیاه

نسخه الکترونیک کتاب شیر سیاه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

معرفی کامل کتاب شیر سیاه را رایگان بشنوید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی کتاب شیر سیاه

کنترل و مدیریت مراحل مختلف زندگی یک زن و تعادل و هماهنگی میان نقشهای گوناگونی که در طی دوران زندگیاش ایفا میکند، کار چندان راحت و ساده‌‌ای نیست. درواقع بدون ایجاد تعادل و هماهنگی میان هویتها و کیستیهای گوناگون نقشهای مختلف، زندگی وی تعادل و تکامل نمییابد. شافاک دربارهی کتاب شیر سیاه میگوید: «شیرسیاه نوشتاری متفکرانه، زیرکانه، اندیشمندانه و نسبتا طنز از بحران هویت است که ممکن است برای هر زن در آستانهی مادر شدن رخ دهد.

چرا باید این کتاب را خواند؟

نزدیکی جغرافیایی کشور ایران و ترکیه سبب شده است ادبیات این دو کشور هم در نقاط زیادی با هم اشتراک داشته باشند. شرایط اجتماعی و تاریخی این دو کشور هم در شکل‌گیری این شباهت ها بی‌اثر نبوده است. کتاب سیاه که دربارهی سیر زندگی الیف شافاک نویسنده است، فراز و نشیب‌های زندگی یک زن در اجتماع ترکیه را توضیح میدهد. الیف شافاک در کتاب شیر سیاه حسهای مشترکی را بیان می‌کند که بی‌تردید در همهی زنان مشترک است.

درباره کتاب شیر سیاه اثر الیف شافاک

کتاب شیر سیاه black milk با عنوان فرعی روایتی طنزآلود از بحران هویت که این روزها ممکن است برای هر زن در آستانهی مادر شدن رخ دهد، در سال 2011 برای اولین بار منتشر شد. الیف شافاک در کتاب شیر سیاه غوغاها و درگیریهای درونش را شرح میدهد. او در این کتاب با لحنی صریح و صادقانه همراه با مزاح و کنایه از تجربیات زندگی خود گفته در تلاش برای هماهنگی و تعادل میان زندگی شخصی، شغل، همسرداری، بچهداری، مادری و... میگوید. در این داستان زندگی، او سفر خود از هنرمندی آواره و سرگردان و مجرد تا مادری فداکار و متعهد را با لحنی زیبا و خوشطرح روایت میکند. او احساس همدردی و همذات پنداری با شش زند که هرکدام نشانهی یک بعد از شخصیت اوست و گفت‌وگوها و بگومگوهای دائمی با آنها را به زیبایی به تصویر میکشد.

شافاک در میان این وجههای گوناگون و کیستی و هویتها در آرزوی تعادل و هماهنگی و اتحاد و همبستگی است. او در کتاب شیر سیاه تجربهی شخصی خود را از دنیای زنان و مادران را با زندگی نویسندههای معروف مانند ویرجینیا وولف، سیلویا پلات و تونی موریسون درمیآمیزد و درگیری و کشمکشهای موجود در دنیای مادران متاهل و متعهد و شاغل را با مادران خودشیفته و خودخواه را تصویر میکند.

خلاصه داستان شیر سیاه

کتاب شیر سیاه تلفیقی از داستان و واقعیت است. این کتاب دربارهی زندگی خود الیف شافاک هنگامی که به استانبول میآید، است. الیف شافاک بعد از بازگشتش به استانبول سعی دارد خود واقعیاش را پیدا کند و نقش خودش را در قالبهای مختلف اجتماع بفهمد. او برای قابل‌فهم‌تر بودن، داستانهایی از زنان دنیای ادبیات بازگو میکند، داستانهایی از نویسندگان و شاعران مشهوری که به خاطر جنسیتشان یا اصلا دیده نشدهاند و یا حضور پررنگی داشتهاند.

در بخشی از کتاب شیر سیاه میخوانیم

در آغاز فقط چای بود

چند هفته پس از وقایع کشتی و مدت‌ها پیش از اینکه حتی فکر ازدواج ازسرم بگذرد، با یک زن نویسنده دیدار داشتم. چه میدانستم که این دیدار نقطه عطف زندگی و انتخاب من میان مادری کردن و وظایف شغلی و تفکر عمیق به این موضوع میشود.

 دوست دارم بیشتر با شما آشنا شوم. از شما دعوت میکنم تا به‌صرف چای مهمان من باشید.

سپس با خندهای پرنشاط ادامه داد: البته چای بهانه است. هدف گپ و صحبت با شماست.

آدالت آگاگلو هشتاد و یک ساله یکی از سرشناسترین چهره‌‌های  ادبی در ترکیه در موردعلاقه‌اش به نوشتن چنان سخن میگوید که گویی جوانی هجدهساله است. پس از تماس ناموفق من با او و درخواست مصاحبه، وی تماس گرفت و مرا به خانهاش دعوت کرد.

هنگامی‌که با دسته‌ای ازگل‌های زنبق زرد در دست و با یک دنیا سوال و کنجکاوی در ذهن، زنگ در خانهاش را فشار دادم میدانستم این دیدار یک فرصت دور از ذهن با تأثیری عایق و شگرف و پاسخ به سوالات بی جوابی است که سالیان سال ذهنم را دربارهی زن بودن، مادر بودن، همسر بودن، و شاغل بودن و کلا وظایف یک زن در جامعهی امروز به خود مشغول کرده بود.

 

وی با چهرهای بشاش و تبسمی زیبا در را باز کرد. موهای کوتاه و مرتب وی نشان از روش زندگی داشت که وقت زیادی برای مرتب کردن و آرایش آن ندارد. پس بالاخرهای همدیگر را دیدیم. زنان نویسنده چنان شیفتگی و علاقهای به دیدن هم ندارند، اما من به‌شخصه علاقه داشتم که شما را ببینم. نمیدانستم چه میخواهد بگوید. تبسم کردم و سعی کردم کمی از لبخند محتاطانهام کم کنم.

چه قدر اینجا ساکت و آرام است.

-بلی خدا را شکر. من برای نوشتن در این شهر شلوغ و پر همهمه به‌جایی آرام و ساکت نیاز داشتم. کمی صحبت میکرد و متوقف میشد تا علاقهی من به ادامهی صحبت را بسنجد، سپس ادامه داد: «فهمیدم که مثل بقیه نیستید، من مصاحبههای شما را میخوانم، مصاحبهی دیروزتان را هم خواندم. شما خیلی فعالانه و پرکنش مینویسید و از نوعی تفاوت و بی‌نظمی و درهم‌برهمی لذت میبرید. این واقعا برای من عجیب و ... »

-فقط عجیب؟

اخمی به ابروهایش داد و به دنبال کلمهی دقیق گشت.

به‌سرعت گفتم: غیرقابل درک؟

-درسته، عجیب و غیرقابل درک است!

درباره نویسنده

الیف شافاک elif shafak یکی از نویسندگان مشهور ترکیه و جهان است. این نویسنده که در ایران با نام الیف شفق هم شناخته میشود آثار زیادی مانند بهترین زمان مردن، سه دختر حوا، اسکندر، شرافت و ملت عشق را نوشته است. کتاب ملت عشق از الیف شافاک رکورد پرفروشترین کتاب تاریخ ترکیه را در سال 2010 شکاند. عدهای از منتقدین معتقدند که دلیل شهرت کتاب ملت عشق الیف شافاک موضوع عرفانی و عاشقانهی این کتاب بوده است.

کتابهای الیف شافاک همیشه بخشی از مشکلات تلخ اجتماعی و انسانی را بازتاب میکنند این نکته در مورد کتابهای شافاک بسیار قابل توجه است، زیرا خوانندگان زیادی را به خود جلب میکند.  

ترجمه کتاب شیر سیاه به فارسی

اليف شافاك یکی از پرطرفدارترین نویسندگان شرقی است.کتابهای او نه تنها در جهان غرب، بلکه در ایران هم پرفروش‌اند. بیشتر آثار الیف شافاک به فارسی ترجمه‌شده‌اند و مشهورترین کتاب شافاک «ملت عشق» یا «چهل قانون عشق» تاکنون بیشتر از پانصد هزار نسخه در ایران فروش داشته است. شما میتوانید نسخهی الکترونیکی و پی دی اف کتاب شیر سیاه که ری‌را ناشر آن است و بقیه آثار الیف شافاک را از فیدیبو دانلود کنید.

مهرنوش عدالت یکی از مترجمان جوان و خوشذوق ایرانی است. او تاکنون دو کتاب خوشحالی این موبلوندها و شیر سیاه را  از الیف شافاک به فارسی برگردانده است. مهرنوش عدالت در مقدمهی کتاب شیر سیاه میگوید: «وقتی «شیر سیاه» را برای اولین بار خواندم، شیفته زیباییاش شدم و دیدم که چقدر به کار جامعه ما میآید چون زنان ما امروز بحران هویت دارند و باید بتوانند بین همه نقشهایی که در جامعه دارند، تعادل برقرار کنند. زنان ما باید بتوانند نقشهای مختلف زندگیشان را متعادل کنند و هنگامی میتوانند به کمال برسند که بین همه وجوه زندگیشان هماهنگی برقرار کنند. اگر انسان به فلسفه وجودیای که درونش نهفته است، پی ببرد بسیار ارزش دارد. درون ما خیلی نداها وجود دارد اما آن‌ها را نادیده میگیریم. به دلیل همین نادیده گرفتن است که انسانها تک‌بعدی میشوند. هدف کتاب «شیر سیاه» هم این است که انسانها تک‌بعدی نشوند و به یک نوع خودشناسی برسند. این رمان از زمان نوشته شدنش تا الان، یکی از پرفروشها بوده و از آثار چالشی ادبیات محسوب میشود.»

این کتاب برای چه کسانی مناسب است؟

کتاب شیر سیاه دربارهی سیر زندگی و زنانگی است، این کتاب میتواند برای خانمهای بین سی تا چهل سال بهترین انتخاب باشد، کسانی که نقشهای زیادی را در این زندگی دارند، هم مادرند هم همسرند و هم نقش پررنگی در جامعه دارند. خواندن این کتاب به شما کمک میکند تا روش زندگی و روبه‌رو شدن الیف شافاک را به‌عنوان یک نویسنده  با همهی این مشکلات ببینید. او در این کتاب به مخاطبانش نشان میدهد که چگونه میتوان در همهی نقشهای فردی و اجتماعی جای گرفت وزندگی خوبی را اداره کرد. 

آنچه در بالا خواندید معرفی و بررسی کتاب شیر سیاه اثر الیف شافاک با ترجمه‌ی مهرنوش عدالت و چاپ شده توسط انتشارات ری‌را است. خرید و دانلود کتاب الکترونیکی این اثر در همین صفحه‌ی فیدیبو امکان‌پذیر است.

مشخصات کتاب شیر سیاه

 • ناشر نشر ری‌را
 • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۲۴,۰۰۰ تومان
 • تاریخ نشر ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 1.57 مگابایت
 • تعداد صفحات ۳۰۶ صفحه
 • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب شیر سیاه

فیدیبو؟؟ چرا دیگه کتاب رایگان هدیه نمیدی بهمون؟؟ من هر روز سر میزنم وقتی چیزی نیست ناراحت میشم .. کاش بذاری دوباره برامون .ماچ به کله ات !!!
در ۴ سال پیش توسط z.m...i69 ( | )
این همون کتاب بعد از عشق نیست که جدیدا چاپ شده؟چرا ناشر های ایرانی اینطوری رفتار میکنن...خب یه ترجمه هم نمیخواید فقط چاپ بشه و کپی رایت نداره حداقل به یه اسم چاپ کنید آدم سردرگم نشه..:D....البته اسم درستش همین شیر سیاه.......من با عنوان بعد از عشق و ترجمه آقای ارسلان فصیحی خوندم و خیلی خوشم اومد...کتاب خوبیه واقعا.....
در ۴ سال پیش توسط آیدا حصاری ( | )
الیف شافاک دست میذاره رو مسائلی که در عمق وجودم همیشه برام سوال بوده ! از کتاباش تاثیر میگیرم و لذت میبرم! شاید برگ برگ این کتاب پر نباشه از نکته های شیرین و مفید ولی قطعا صفحاتی داره که پر از دغدغه ها ودرد دلهای مشترکه. (که به خصوص یک زن خاورمیانه ای داره) و البته مستقیم ترین مخاطب این کتاب زنایی هستند که در عین حال که به حکم غریزه عاشق مادر شدنند ولی نمیتونند حتی لحظه ای خودشون رو محدود به یک چاردیواری و مشغول کارهای معمولی تصور کنند و برای خودشون اهداف خیلی بزرگی دارند .
در ۴ سال پیش توسط زرده ( | )
کتاب بسیار خوبیه. نه تنها برای مادران جوان که فکر می کنم خوندنش برای همه خانم ها خیلی خوبه چون همیشه تو جدال برقراری هماهنگی بین مادری و شاغل بودن ، مستقل بودن و وابسته بودن هستن.
در ۴ سال پیش توسط ara...h.f ( | )
کاش امکانی ناشران کتاب بذارن(مثلا با بارکد رمز دار ک مث شارژ اعتباری سیم کارت با ناخن پاک میشه و یکبار مصرفه برا ی شماره) ک کسایی ک نسخه چاپی کتاب رو تهیه کردن در صورت دسترسی نداشتن ب کتابشون(ب دلیل بیرون بودن یا شرایط نامناسب و...) بتونن کتاب رو رایگان از فیدیبو دریافت کنند. دوستان با نشر و لایک این پیام اینو رو ب گوش دست اندر کاران و ناشران برسانیم.
در ۱۰ ماه پیش توسط meh...313 ( | )
 • ۱
 • ۲
 • ۳
 • ۴
 • ۵
 • ۶
 • ۷
 • بعدی ›
 • آخرین ››