Loading

چند لحظه ...
کتاب قرار نبود...

کتاب قرار نبود...

نسخه الکترونیک کتاب قرار نبود... به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی کتاب قرار نبود...

مقدمه

کتاب پیش رو داستان  عشق دختری را روایت می­کند که بر سر دوراهی­های زیادی در مسیر زندگی قرار می­گیرد. نویسنده این رمان جذاب، نیلوفر لاری است که آثار متعددی درباره موقعیت­های کوچک و بزرگ زندگی که آفرینده­ی عشق میان انسان­هاست، می­باشد. دانلود رمان قرار نبود، همواره یکی از انتخاب­های بی نظیر برای خوانندگان رمان­های عاشقانه و داستان­های روزمره می­باشد. بیان ساده از نگاه­ها و تفکر ساده برخی از دختران، به ویژه در دهه 60 و 70، شالوده اصلی داستان را تشکیل می­دهد. روایت جذاب و ساده، وقایع احساسی و تقابل عقل و احساس، داستان این کتاب را پر کشش و پر طرفدار در میان خوانندگان قرار داده است.

 

داستان کتاب قرار نبود

کتاب قرار نبود، بر پایه یک اتفاق ساده و یک فداکاری به ظاهر پر رنگ در جامعه­ی ما، یعنی از خودگذشتگی یک خواهر برای برادر، نوشته شده است؛ اما این بستر ساده همراه با رویایی عاشقانه چنان پیش می­رود، که دل کندن خواننده از ادامه داستان را ناممکن می­سازد. جملات قرار نبود، جملاتی ساده ولی پر انگیزه برای خواننده به شمار می­آیند. دانشگاه به عنوان سوژه اصلی بسیاری از داستان­ها این چنینی، بستری امن و در عین حال پر از خاطره را برای هر خواننده، فراهم می­کند. نویسنده نیز با الهام گرفتن از این احساس خطر و امنیت توأمان، پارادوکس جذابی را برای اولین قرار ایجاد نموده است.

شکنجه و نارضایتی­های روحی شخصیت اول داستان، باعث می­شود تا کلنجارهایی در طول داستان بر سر مسائل مختلف روایت می­شود، واقعی و قابل لمس برای خواننده به حساب بیاید. نادر به عنوان برادر شخصیت اول داستان، با این که شخصیتی به ظاهر مظلوم و بی گناه معرفی می­شود، در بسیاری از اتفاقات عامل اصلی قلمداد می­شود.

 این ویژگی نثر کتاب، یعنی رعایت اصل نفوذ و تأثیرگذاری در عین بی خبری، سبب­ساز بسیاری از رخدادهای جذاب داستان می­شود. رمان قرار نبود توسط انتشارات فرهنگ اندیشمندان در سال 1394 به چاپ رسیده است. باید توجه داشت که این اثر، به دنبال نمایش بسیاری از ساده­انگاری­ها، ترس­های ناشی از نادانی­ها و به نوعی نبود حمایت و تربیت درست خانواده، در جامعه می­باشد. این کتاب با بیان تمامی زاوایای احساسی یک دختر جوان، یک خواهر مهربان و مسئولیت­پذیر و انتخاب یک عاقل عاشق، رمانی دلچسب و زیبا را برای هر خواننده به ارمغان می­آورد.

 این کتاب توانسته است همه­ی انتخاب­های یک عاشق در عین حال عاقل را، در مواجهه با هم به صورت کاملا جذاب بیان می­کند. این تقابل با لحنی ساده بیان شده است. در واقع همین لحن ساده بر کشش داستان افزوده است و روایت را از پیچ و خم ابهام به دور نگه داشته است. تصمیم­های ساده، احساسی و بعضاً به یکباره­ی شخصیت­های داستان، حسرت و پشیمانی را در لحظات تنهایی شخصیت­های اصلی به ویژه نگار جوان و کم تجربه، ایجاد می­کند. بیان شیوای این لحظات، تأثیر فراوانی بر جذابیت داستان بر روی مخاطبان می­گذارد.

 

درباره نویسنده کتاب، نیلوفر لاری

نیلوفر لاری به عنوان یک نویسنده پرتلاش و جوان، همواره به دنبال ارتباط بیشتر با مخاطبان خود بوده است؛ به طوری که پس از پایان هر کتاب، از نظرات خواننده­های آثار خود، در نوشتن اثر بعدی استفاده می­کند. به طور کلی در روند داستانهای نیلوفر لاری اصل پیشرفت در نویسندگی و جذاب بودن را می­توان مشاهده نمود.

در این رمان جذاب، عمل پای نادر یا برادر شخصیت اول داستان، به عنوان درد و مشکل خانوادگی و یک مورد بدون چاره، تلقی می­شود. به طوری که از دیالوگ­های این خواهر و برادر، درماندگی نگار، پدیدار می­شود؛ و در جریان این معاشرت­ها همدردی عمیقی از سوی خوانندگان با روایتگر داستان به وجود می­آید. باید در نظر داشت که داستان نیلوفر لاری، همواره به دنبال خلق موقعیت­های تکراری با نگرشی متفاوت از دیگر داستان­ها می­باشد.

نیلوفر لاری به درستی می­تواند خط مشی و گوی جذابیت را در همگی آثارش برای هر خواننده­ای به نمایش بگذارد. این توانایی باعث می­شود تا داستان­های خود را به دور از حاشیه و بدون دردسرهای امروزی برای مخاطبان روایت کند. بیان نیلوفر لاری در کتاب­های خود، بیانی بسیار ملموس است. گویی در تمامی لحظات با تک تک نقش­های داستان زندگی کرده است. برای مثال در این کتاب، همکلاسی­های نگار یعنی، مریم، ترانه، آرزو و شیما، هر کدام خط مشی خود را در طول داستان دنبال می­کنند و من اثر گذاشتن بر روی داستان اصلی، نقشی منحصر به فرد را در طول داستان پی می­گیرند.

از دیگر ویژگی­های بیان و قلم نیلوفر لاری می­توان به رعایت اصل مختصر نویسی و پرهیز از پیچیده گویی اشاره نمود. این امر ضمن بالا بردن سرعت خواننده در هنگام خواندن، لذت خواندن را برای گستره­ی متفاوت از خوانندگان با هر سطحی از دانش و سواد، فراهم می­آورد. نویسنده در متن کتاب­های خود همواره از شخصیت­هایی به عنوان سمبل فداکاری بهره می­برد.

 این الگوهای رفتاری خود مانند هر انسانی دچار ضعف­ها و چالش­هایی هستند؛ که بیان و مواجهه رفتار این شخصیت­ها، از نقاط کلیدی داستان به شمار می­آیند. برای مثال در این کتاب، تمام هم و غم شخصیت اول داستان یعنی نگار، برطرف کردن هزینه عمل پای نادر می­باشد؛ اما رخدادهای پیشرو برای رفع این مشکل، خود نگار را دچار تزلزل و تشویش می­کند.

 در واقع نگاری که در ابتدای داستان هیچ امری را اولی­تر از یافتن هزینه عمل پای برادر خود نمی­بیند، در ادامه پرداخت هزینه را به تأخیر می­اندازد. نقطه اوج این درگیری­ها زمانی اتفاق می­افتد که نگار با خود درگیر می­شود و تک تک کلمات ملتمسانه نادر را همچون نیشتری بر  قلب خود می­بیند. این نویسنده، با بهره­گیری از نقاط حساس در جامعه ما، شناخت عمیق از رفتارها و واکنش­ها و بیان عشقی ساده و خالصانه، نمایشی دلچسب را در کتاب­های خود، فراهم می­کند.

 

سایر آثار نیلوفر لاری

نیلوفر لاری به عنوان یک نویسنده پرکار و جوان، آثار متعددی دارد. این آثار عمدتاً بر مبنای یک عشق به اوج داستان می­رسد و این عشق در اکثر رمان­ها، از یک اتفاق اتفاقی و ساده ایجاد می­شود. داستان های نیلوفر لاری، عنوان­های جالبی را به خود اختصاص داده­اند. از جمله مهم­ترین آثار این نویسنده پر تلاش می­توان به کتاب­های «دو آتیشه، در دایره قسمت، به خدا نامه خواهم نوشت، سرسپرده، بهار من باش، از عشق گریزانم، دوباره با تو، چله نشین عشق، انگار عاشق شدم، یکی را دوست می­دارم و تنها در بهشت» می­توان اشاره نمود. هر کدام از این کتاب­ها، روایتی دلچسب و پر کشش را مبنای یک روایت عاشقانه به نمایش می­گذارند.

 در اغلب داستان­های این نویسنده سردرگمی، آزار بدون درد و نبود چاره برای شخصیت اصلی، راهی به سوی زندگی جدید را فراهم می­آورد. شخصیت­های اصلی این کتاب­ها افراد ساده و معمولی جامعه هستند؛ درست به همین دلیل قرار گرفتن در موقعیت­های احساسی و عاشقانه برای هر کدام از این شخصیت­ها، جذابیت ویژه و متفاوتی را ایجاد می­کند.

پی دی اف قرار نبود برای کسانی که دسترسی به نسخه کاغذی این کتاب را ندارند، از سوی متولیان امر، فراهم گردیده است. به طور کلی آثار متعدد نیلوفر لاری پر تلاش، توانسته­اند جذب رضایت قابل توجه­ای از سوی مخاطبان کسب نمایند. این رضایت قابل تأمل مرهون تماس بالا و در درسترس بودن نویسنده از سوی مخاطبان او بوده است. هر کدام از آثار  نیلوفر لاری، یک مشکل و یک رخداد پر تکرار در جامعه امروزی در قالب عشق بین دو انسان، به نمایش می­گذارد.

این امر باعث می­شود تا مخاطبان حس همدردی با شخصیت­های اصلی داستان را از ابتدا تا انتها، پی بگیرند. ویژگی دیگر بیان رخدادهای پر تکرار در این کتاب­ها، آشنا بودن مخاطب با موقعیت بیان شده در داستان می­باشد. این آشنایی باعث می­شود تا درک بهتری از صحنه برای مخاطب به وجود بیاد و جذابیت داستان را دو چندان نماید. دانلود کتاب­های نیلوفر لاری، دسترسی آسان و سریع را برای خوانندگان جویای داستان­های ساده و عاشقانه را فراهم می­کند.

 

آیا رمان قرار نبود واقعی است؟

بی شک این داستان مانند سایر نقل­ها و کتاب­ها روایت­کننده­ی شخصیت­هایی است که شاید تمام و کمال در دنیای واقعی حضور نداشته باشند؛ اما حتماً نویسنده داستان خود را از یک زندگی واقعی برگرفته است. شاهد این ادعا، روان بودن و ملموس بودن تمامی اتفاقات داستان می­باشد. تمامی شک­ها و دودلی­های نگار، نصیحت های مریم دوست و هم کلاسی شخصیت اول داستان، جذابیت مسابقات فوتبال برای نادر و بسیاری از رخدادهای دیگر، روایت­گر بنیان واقعی و رئال بودن داستان می­باشد.

دانلود کتاب نیلوفر لاری، امری ساده و ارزشمند برای تمامی خوانندگان جویای داستان­های دلچسب و ساده می­باشد. در واقع واقعی بودن یا نبودن داستان، شاید در ابتدای امر، دلیلی برای همراه کردن خواننده به شمار بیاید؛ اما در طول داستان، خود خوانندگان آنچنان حس همدردی با شخصیت­های داستان برقرار می­کنند که گویی شخصیت­های داستان را در زندگی عادی خود، می­بینند. جدا نبودن نقش­های داستان از جامعه­ی امروزی، بروز مشکلات ساده و در عین حال بدون چاره، نبود راهنمای مناسب و تجربه اندک شخصیت­های اصلی داستان، روایتی رئال و واقعی را برای هر خواننده­ای متصور می­کند.

 

سخن آخر

آنچه این اثر را به کتابی پرکشش تبدیل کرده است، بیان شیرین از دل­مشغولی­های یک دختر دانشجو و شهرستانی است، که به دنبال راهکاری برای نجات برادر خود از مخمصه می­گردد. گرچه این دل­مشغولی با وارد شدن عشق، فضایی متفاوت را برای خواننده متصور می­کند؛ اما بنیان اصلی و پایه­ریزی درست نویسنده از ابتدای داستان عامل اصلی جذابیت و گیرایی روایت به شمار می­آید. به واقع عامل اصلی همراه شدن مخاطب در تک تک لحظات، همین نثر با پایه و اساس، تلقی می­شود. خرید آنلاین قرار نبود، هدیه­ای دلچسب برای کسانی است که به دنبال داستان و روایتی خودمانی در زمان­های فراغت هستند، می­باشد.

 به طور کلی، قراری که در طول داستان از آن روایت می­شود و شخصیت­های داستان آن را به گونه­ای دیگر رقم می­زنند، داستان و اتفاقی خارق العاده نیست، بلکه از فرط سادگی و روزمره بودن، شرایط را بدین سان بغرنج می­کند. در واقع همین امر، دستمایه­ای برای جذب بیشتر خواننده، از سوی نویسنده دانای این اثر، در نظر گرفته شده است. خرید قرار نبود، پیشنهادی دلچسب برای خوانندگان جویای عبرت و داستان­های عاشقانه می­باشد.

 

 

 

مشخصات کتاب قرار نبود...

 • ناشر آسیم
 • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۲۸,۰۰۰ تومان
 • تاریخ نشر ۱۳۹۳/۱۰/۱۵
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 3.23 مگابایت
 • تعداد صفحات ۵۶۰ صفحه
 • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب قرار نبود...

یک داستان خیلی ضعیف از لحاظ وقایع و پیرنگ و شخصیت پردازی. بیشتر شبیه دستنوشته های خیالبافانه یک دختر دبیرستانیه. نمیدونم چطور ناشرها میتونن این کتاب ها رو چاپ و پخش کنن؟
در ۲ سال پیش توسط غزاله ( | )
نثر روان و زیبایی داشت، خانم لاری تسلط کافی روی ادبیات فارسی و خزانه لغات خوبی دارن، داستان هم بنظرم کشش کافی برای خوندن داشت.
در ۱ سال پیش توسط rzs...hmi ( | )
اصلا خوب نبود. کلی اتفاق غیرواقعی و احمقانه و بی سروته. حیف وقتی که روش گذشتم. موندم اونا که پول دادن کتاب چاپیشو خریدن چی کشیدن🤔🤔🤔
در ۴ سال پیش توسط far naz ( | )
خیلی جالب نبود....من خیلی از کتاب های خانم لاری خوندم و فکر می کردم این رمانشون هم باید چیزی متفاوت باشه...اما متاسفانه خیلی جالب نبود...
در ۱ سال پیش توسط 093...916 ( | )
یه کتاب با یه موضوع تکراری و کپی شده با به قلم بسیار عامیانه
در ۱ سال پیش توسط bab...hid ( | )
 • ۱
 • ۲
 • بعدی ›
 • آخرین ››